0539 269 38 84 info@hindicim.com

Aşı Takvimi

AŞI TAKVİMİ YAPILACAK.

Aşı Programı:

3-14gün New-Castle HB-1 (suda veya püskürtme)

14-24gün New-Castle Lasota (içme sularına)

10.hafta New-Castle Lasota (içme sularına)

Hastalıklardan Korunma

Hindilerde salgınlara neden olarak önemli ekonomik kayıplar yapabilen Newcastle Hastalığı’na karşı dikkatli olunmalıdır. Newcastle Hastalığı’na karşı muhakkak koruyucu aşılama programları hazırlanmalıdır. Eğer bölgede problem var ise acil aşı programları hazırlanarak devreye sokulmalıdır. Bunun yanında atipik kanatlı salgınları da dikkate alınmalı ve gerekli görüldüğü durumlarda bu hastalıklara karşı aşılama programları da yapılmalıdır. Aşılar içme suyu, sprey veya enjeksiyon yolu ile uygulanabilmektedir.

Örnek bir aşılama programı verilecek olursa 2., 6., 10., 14., 18. hafta yaşlarında yapılacak aşılamalardan iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ancak hindi yetiştiriciliğinde, piliç yetiştiriciliğinde olduğu gibi hastalıklardan korunma programları dahilinde kesin bir aşılama programı vermek sakıncalı olmaktadır ve bu durumdan da olabildiğince kaçınılmalıdır. Aşılama programlarının yapılışında bölgenin durumu sürünün genel durumu ( sürü antikor titresi) belirlenmelidir.

Her çiftliğin durumuna göre en uygun olan aşı programları düzenlenmelidir. Bu aşılar : TRT (Turkey Rhinotracheitis) ve HE (Hemorajik Enteritis: Hindilerin kanlı bağırsak iltihabı)’ na karşı aşılamalar önerilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi hindi aşılama programları, çevrede görülen hastalıklara göre organize edilebilir. Aşılama stratejisinde esas olan bölgede hastalık yok ise normal aşılama programları yapılmalı, eğer bölgede salgınlar görülüyor ise bu durumda acil aşılama programları yapılmalıdır. Eğer hayvanlarda her hangi bir rahatsızlık varsa aşılama programında geçici bir değişiklik yapılabilir, zira özellikle hasta olan bir sürüye canlı aşı uygulanacak olursa sürüde şiddetli bir aşı reaksiyonu görülme ihtimali yüksek olur. Bu duruma özen gösterilmelidir.

Newcastle Hastalığı’na karşı uygulanacak olan aşılardan La sota, Hitchner B1, ya da Clone 30 en uygun olanlarıdır.
Not: Aşılamalar sadece sağlıklı sürülerde uygulanmalıdır. Canlı virusun titresini düşüreceğinden dolayı suluk sisteminde aşılamadan 5 gün öncesine kadar dezenfektan maddeler ve klor kullanılmamalıdır ve suların sertlik durumu özellikle içme suyu ile aşı uygulanacaksa muhakkak kontrol edilmelidir. İçme suyu ile yapılacak aşılamada hindilerin aşının tamamını kısa sürede içebilmeleri için 2 – 3 saat susuz bırakılmaları gerekir. Hindiler aşılı sularını 2 saat içinde tüketebilmelidirler. Yazın su tüketimindeki artış göz önünde bulundurularak bu süre ona göre ayarlanmalıdır.
Not: ND’ ye karşı yapılacak olan aşılamalar örneğin Almanya’da zorunlu hale getirilmiştir. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır.

Sürüde meydana gelebilecek hastalıkların erken tanısında, belirtiler sürünün yakından incelenmesi ile çok rahat saptanabilir. Hayvan davranışlarını takip etmek, normal davranışlarından sapmaları belirlemek açısından önemlidir. Ancak bunun sağlanmasında yetişmiş deneyimli personele ihtiyaç vardır.

Hastalılardan genelde 1-2 gün öncesinde normal davranışlarında olan hindiler de normal davranışları dışındaki sapmalar tecrübeli gözden kaçmaz. Sürüdeki değişiklik belirlenmişse ilgili sağlık yetkilileri tarafından derhal önlem alınmalıdır.

Hayvanların durumunu belirlemek amacıyla tutulacak kayıtlar çok önemlidir, burada; Mevcut hayvan sayısı, yaşı uygulanan aşılar, ilaçlar, ölümler, kilo artışıHindi Bakım ve Beslenmesi

1-8 haftalar arası palazlara %28 proteinli hindi palazı yemi verilir.
Kümes ısısı 1.hafta 35°C de tutulmalı,15.günden sonra her hafta 1°C düşürülmelidir.
Işıklandırma 1.hafta 24 saat yapılmalı, her hafta 1saat düşürülerek normal gün ışığına getir.
İlk üç gün vitamin ve antibiyotik tedavisi yapılır. Daha sonra 1ton yeme 1kg. hesabıyla florozolidon(%5)katılmalı, 15 günde bir ABCDE vitaminleri ve selenium verilmeli.
Bir aşı programı hazırlanarak mutlaka uygulanmalıdır.
Hava şartlarına bağlı olarak 45.gününden itibaren meraya çıkarılabilir.
Akşam hindiler meradan döndükten sonra kesinlikle besi yemi verilmelidir.
Merada hindiler için suluk bulundurulmalıdır.
Kesimden 15-20gün önce kapalı yerde kesif yem ile besiye 
Hindi palazı temini ve hastalıkları konusunda herhangi bir problemle karşılaşıldığında TARIM İL ve İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNE başvurulmalıdır.

BİÇEN Hindicilik Üretim İstasyonunun Kullandığı Örnek Vitamin Mineral ve Aşı Programları

Vitamin Mineral Programı:

Haftada bir gün A D3 E C
Haftada bir gün B C K
15 günde bir gün E- selenium
4,5 aydan itibaren ince mozaik
Nakil,aşı öncesi ve sonrası oluşan strese vitamin takviyesi

Aşı Programı:

3-14gün New-Castle HB-1 (suda veya püskürtme)
14-24gün New-Castle Lasota (içme sularına)
10.hafta New-Castle Lasota (içme sularına)

Aşılama Takvimi